Prace wstępne

Po pierwsze musimy się przyjrzeć naszym meblom aby sprawdzić czy lakier się nie łuszczy lub nie ma na powierzchni żadnych luźnych warstw. Jeśli powierzchnia lakieru i drewna nie nosi śladów zniszczenia, meble ogrodowe wystarczy oczyścić przy pomocy szczotki i wody. Wszelkie zanieczyszczenia trzeba zmyć a łuszczący się lakier najlepiej jest po prostu zeszlifować szlifierką zaczynając od papieru o gramaturze 80 a kończąc na 240. Po zeszlifowaniu lakieru dobrze jest powierzchnię mebla spryskać wodą. Podczas wysychania podniesie ona malutkie włókna drewna, które należy przetrzeć papierem ściernym o gramaturze 240.  

 

 

 

Malowanie

Malowanie drewna powinno być wykonywane przy użyciu odpowiednich narzędzi (zalecamy stosowanie pędzli i wałków z firmy Anza). Produkty kryjące można nakładać przy użyciu pędzla, wałka, lub natrysku. Impregnaty, oleje, lakierobejce najlepiej nakładać pędzlem, cienkimi warstwami dobrze wcierając i rozprowadzając produkt. W celu lepszego uwidocznienie słoi drewna można po chwili (10-20 min) od naniesienia produktu usunąć jego nadmiar przy pomocy szmatki, czyściwa, suchego pędzla. Deski malujemy zawsze pojedynczo wzdłuż słojów drewna. Po nałożeniu pierwszej warstwy czekamy około dobry, aż farba dobrze wyschnie, a następnie nakładamy drugą warstwę (na puszce z farbą znajdziecie dokładną instrukcję, po jakim czasie można nakładać kolejne warstwy).

Do tarasów i pomostów, które przez cały rok są narażone na działanie czynników atmosferycznych, należy stosować  olej do drewna taki jak Valtti Wood Oil.

Zastosowanie do impregnacji drewna oleju pogłębia i podkreśla  naturalną barwę i rysunek drewna. W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu zabezpieczenia powierzchni, meble, tarasy i pomosty, które przez cały rok narażone są na działanie czynników atmosferycznych należy impregnować olejem raz lub dwa razy w roku (impregnacja renowacyjna). Do powierzchni, które wcześniej były impregnowane olejem zawsze powinno się  stosować produkty olejowe.